Pamėgta tradicija - “Trakų vasaros"  šventinė eisena

 

                 Daug metų Trakų miesto šventės dalyvius, svečius ir žiūrovus džiugina spalvinga šurmuliuojanti šventinė eisena. Nuo pat pradžių tapusi ryškiu didelio renginio akcentu, ji vis dar trykšta energija, skleidžia puikią nuotaiką ir neša džiugią žinią, kad „Trakų vasara“ jau čia.

                 Kaip ir kasmet, ištikimi gražiai tradicijai, taip ir šiemet šventinėje eisenoje dalyvavo ir Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai. Kiek pakeitę savo įvaizdį, jie sveikino Trakus ir šimtmečio Lietuvą, primindami, kad daug kas yra mūsų pačių valioje. Ir ateitį, ir dabartį kuriame, keičiame, auginame mes patys, kurdami, keisdami ir augindami – pirmiausia save.

                                                                                                                                                                                                                                   Neringa Kerinienė


Išvyka į Tarptautinę sporto šventę

„Bočia vienija mus“

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai šių metų rugsėjo 14-15 dienomis dalyvavo įdomioje sporto šventėje „Bočia vienija mus“, vykusioje Klaipėdoje. Turnyre varžėsi 18 komandų iš įvairių Lietuvos miestų, taip pat buvo atvykę ir kaimynai iš Latvijos. Bočia (boccia) – neįgaliųjų ypač mėgstama sporto šaka, kuri taip pat yra įtraukta į parolimpines žaidynes. Neįgaliųjų teigimu, tai tikrai azartiškas, įtraukiantis žaidimas, kurio esmė – komandai numesti savo spalvos kamuoliukus kuo arčiau baltojo kamuoliuko. Taškus šventėje atidžiai skaičiavo teisėjai, naudodami specialią matuoklę. TNUC lankytojų šaunią komandą sudarė kapitonė Rima, taip pat Aleksandra ir Stasys, kurie narsiai kovojo, ir nors šį kartą pergalės iškovoti nepavyko, tačiau nusiminti nebuvo verta, nes komanda gavo Diplomą bei medalį už aktyvų dalyvavimą turnyre. Komandos pavadinimą lankytojai sugalvojo įdomų – „Olimpas“, taip pat sukūrė įspūdingą šūkį:

„Esame mes Olimpiečiai,

Stiprūs mes kaip bičių spiečius,

Draugiški ir kūrybingi,

Mes sėkmės visiems Jums linkim!“

Visi TNUC lankytojai, dalyvavę išvykoje, buvo labai nudžiugę ir laimingi aplankę Klaipėdos „Lakštutę“ bei sudalyvavę didelėje ir smagioje šventėje. TNUC komanda bei kolektyvas dėkingi už šiltą sutikimą, gerą nuotaiką bei nuostabias žaidynes.

 

Taikomosios fizinės veiklos specialistė

Ugnė Čepulytė


Premjeras lankėsi „Trakų neįgaliųjų užimtumo centre“

 

Rugpjūčio 24 d. Ministras Pirmininkas Saulius Skvernelis apsilankė Trakų rajone įsikūrusiame VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre. Premjeras pabendravo su centro darbuotojais ir jame besimokančiais neįgaliaisiais, domėjosi jiems aktualiomis problemomis, ragavo centro bityne surinkto medaus. 

„Neįgalieji yra svarbi mūsų visuomenės dalis. Turime siekti juos kuo labiau įtraukti į bendruomenės gyvenimą ir užtikrinti, kad nesijaustų atstumti. Ypač svarbu, kad žmonės su negalia galėtų gyventi pilnavertį gyvenimą ir kuo geriau integruotųsi į darbo rinką.  Mūsų pareiga užtikrinti jiems visokeriopą pagalbą“, – lankydamasis Trakų neįgaliųjų užimtumo centre sakė premjeras. 

2001 m. įkurtas centras organizuoja Trakų rajono neįgaliesiems dienos socialinės globos paslaugas. Centre šiuo metu lankosi 30 neįgaliųjų. Centro tikslas – suteikti neįgaliesiems reikalingų įgūdžių, kad šie galėtų įsilieti į darbo rinką. Centre neįgalieji gali įgyti medienos apdirbėjo, bitininko, tekstilės rankdarbių gamintojo, socialinių paslaugų teikėjo, interjero tvarkytojo, želdinių prižiūrėtojo, gėlių komponuotojo kvalifikacijas. 

Šiemet profesinę kvalifikaciją centre gavo 17 asmenų. Daugiau kaip pusė (10 žmonių) įsidarbino.  

Centras taip pat prekiauja neįgaliųjų pagaminta produkcija: medumi, medienos, molio, tekstilės gaminiais.


Sporto šventėje Trakuose – puikios nuotaikos

Vykdant Socialinės integracijos per kūno kultūrą ir sportą projektą, kurį finansuoja Neįgaliųjų reikalų departamentas prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos ir iš dalies remia Trakų rajono savivaldybė, šių metų liepos 18 d. Trakų rajono neįgalieji buvo pakviesti į sporto šventę.

Projekto dalyviai nuo ryto nekantriai laukė varžybų pradžios ir galimybės išmėginti savo jėgas. Jų nuotaikos buvo puikios, kadangi jautėsi pasiruošę, o tam reikėjo tinkamai nusiteikti, gerai išnaudoti treniruočių laiką ir išmokti įveikti varžybų jaudulį.

Susirinkusius dalyvius pasveikino VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro (TNUC) direktorius Juozas Norinkevičius ir šių eilučių autorė, projekto vadovė Joana Kmieliauskienė. Varžybų dalyvia varžėsi smiginio, baudų mėtymo, svorio laikymo, žiedų mėtymo ir šaškių rungtyse. Aštriausia kova, kaip visada, virė šaškių rungtyje. Jos nugalėtoju tapo Stasys Irinavičius, antroji vieta atiteko Aleksandrai Korytčenko, trečioji – Romui Chovik. TNUC lankytojai, kurie jau antrus metus be pertraukos treniruojasi ir ruošiasi varžyboms, iškovojo net 14 medalių.

“Pirmiausia – turėkite tikslą ir atkakliai jo siekite. Nesvarbu, ar verslo srityje, ar sporte – reikia daug ir pasiaukojamai dirbti. Ir ne  vienus metus. Dideli tikslai nėra pasiekiami per vieną dieną... Kartais gali prireikti net dešimtmečių, todėl užsispyrimas ir didžiulis noras dirbti – būtinas. Tuomet visi tikslai pasiekiami!”, - šios Virginijaus Aleknos mintys tapo mūsų įkvėpimu.

 

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro

Taikomosios fizinės veiklos specialistė

Joana Kmieliauskienė

 


SPORTO VARŽYBOSE KARTU SU VISAIS

„Atkaklumas klaidą gali gali pakeisti į neeilinį pasiekimą“

Mattas Biondi

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vykdomo projekto „Socialinės integracijos per kūno kultūrą ir sportą“ dalyviai su komanda „Žingsniai“ ir toliau tvirtais žingsniais eina į priekį.

Miesto šventėje „Trakų vasara 2017“ sporto varžybose „Žingsniai“ kartu su visais šventės dalyviais varžėsi sporto rungtyse. Pastovių treniruočių, atkaklumo ir noro laimėti dėka, jie įrodė, kad negalia tikrai yra ne kliūtis kovoti kartu su visais ir laimėti ne tik prizines vietas, bet ir kovą prieš save.

Mūsų užimtos vietos:

Rankų lenkimas (mot.) – 2 vieta (Gintarė Aleksaitė)

Kūjo laikymas (vyr.) – 2vieta (Ernest Šakevič)

Svarsčio (24kg) – 3 vieta (Aleksandr Ru-miancev)

 

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro

Taikomosios fizinės veiklos specialistė

Joana Kmieliauskienė


Poezija ir ne tik

Kovo 21-ąją už lango niūru, lyja. Bet vistiek – pavasaris. O su juo atgyja ne tik gamta, bet, rodos, iš mūsiškės šlapios žiemos letargo pabunda ir žmogaus jausmai, emocijos. Rodos – sulig saulele aukštyn ir nuotaika geryn. Tradiciškai į Lietuvą atkeliauja ir Poezijos pavasaris. Beje, kovo 21-oji – Tarptautinė poezijos diena.

Šia gražia proga VŠĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre (toliau TNUC) viešėjo senas geras mūsų bičiulis Vytautas Žemaitis. Tai visiems mums gerai žinomas fotografas, literatas, spaudos atstovas, tiesiog gyvoji Trakų krašto enciklopedija, žmogus, savo darbais garsinantis gimtąjį kraštą visoje Lietuvoje.

Poezijos popietės susitikimo pradžioje trumpai buvo priminta Vytauto biografija, paminėti kūrybiniai laimėjimai, įvertinti rajono ir respublikinės reikšmės padėkomis bei nominacijomis. Paminint literatūros leidinius, kuriuose publikuota svečio poezija, TNUC lankytojai paskaitė jo eilių. Neliko nuošaly ir pats poetas – padeklamavo nemažai savo eilėraščių. Popietei įsibėgėjus, po stalą pasklido šūsnis laikraščių, bukletų, žurnalų su meninėmis Trakų krašto nuotraukomis, darytomis Vytauto. Iš rankų į rankas keliavo gausybė atsineštų svečio fotografijų, žavėjusi visus nepakartojamais Trakų kraštovaizdžiais. Drauge atvykęs Vytauto bičiulis, karaimikos metraštininkas Romualdas Timfavičius pasidalino prisiminimais apie drauge nueitą kelią. Ir vėl eilių posmai, mintys apie pačių mėgstamus poetus, klausimai ir komentarai apie vieną kitą labiausiai įstrigusią fotografiją, svečio atsakymai į spontaniškai kilusius klausimus. Savo kūrybos eilių paskaitė TNUC lankytoja Rima.

Laikas lėkė nepastebimai. Salėje tvyrojo šilta, pakili nuotaika. Rodėsi,  tarytumei ne šiaip pavasaris atėjo, o į tavo širdį. Buvo labai nuoširdu, jautru ir tikra. Už šias akimirkas dėkodami Vytautui ir jo bičiuliui Romualdui padovanojome pintų dirbinių, TNUC lankytoja Aleksandra savo piešinį ir, žinoma, medaus. Neliko skolingas ir Vytautas – savo kraštiečiui, TNUC direktoriui Juozui Norinkevičiui įteikė savo poezijos knygelę su dedikacija, o mums – Trakų savivaldybės kalendorių, kurį puošia jo meninės fotografijos.

 

JŪRATĖ ŠIBALIENĖ,

TNUC profesinės reabilitacijos mokymo programos dalyvė


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" penkioliktą numerį

laikrastis 2017 02.pdf

 


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" keturioliktą numerį

laikrastis 2017 01.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" tryliktą numerį

laikrastis 2016 12.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" dvyliktą numerį

laikrastis 2016 11.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" vienuoliktą numerį

laikrastis 2016 10.pdf


SPORTO ŠVENTĖ ,, NEĮGALIŲJŲ DIENOS” PAMINĖJIMAS

Lapkričio 22 d. Trakų neįgaliųjų užimtumo centro (TNUC) lankytojų komandą kartu su Trakų r. neįgaliųjų draugijos narių komanda varžėsi  sporto šventėje skirtoje “ Tarptautinės neįgaliųjų žmonių  dienos ” paminėjimui. Šį sportišką minėjimą organizavo TNUC “Socialinės integracijos per kūno kultūrą ir sportą” projekto vadovė Joana Kmieliauskienė. Susirinkusius dalyvius pasveikino Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius J. Norinkevičius, Trakų r. neįgaliųjų draugijos pirmininkė R. Kaliukevičiūtė. Jie pasidžiaugė neįgaliųjų sportiniu aktyvu, kvietė neprarasti žvalios nuotaikos ir siekti rezultatų. Po to prasidėjo varžybos. Dalyviai turėjo galimybę varžytis tokiose rungtyse: šaškės, svorio laikymas ir žiedų mėtymas.

   

Varžybos baigėsi ne tik apdovanojimų taurėmis ir medaliais. Buvę varžovai susirinko prie bendro vaišių stalo. Gardus pyragas su šilta arbata paskatino pamiršti, kad prieš akimirką varžėmės dėl prizinių vietų ir visi kartu pasidžiaugėme vieni kitų laimėjimais ir gera nuotaika.

Dažnai išgirstame skundų dėl sveikatos, gyvenimo sunkumų ar laiko trūkumo, tačiau pažvelgus į mūsų rajono sportuojančius neįgaliuosius galime pasisemti kantrybės, kadangi šie žmonės visuomet pilni optimizmo, ryžto ir stiprybės. Tai parodo, kad sportas yra vienas iš pagrindinių faktorių, kuris įkvėpia nepasiduoti ir tobulėti bei būti aktyviais visuomenės nariais.

VŠĮ TRAKŲ NEĮGALIŲJŲ UŽIMTUMO CENTRO

Taikomosios fizinės veiklos specialistė

Joana Kmieliauskienė


Apiterapija Trakuose

Tarptautinė Apiterapijos federacija ir Lietuvos Apiterapeutų Asocijacija,  kartu su LSMU, rugsėjo mėn. 23–26 d. organizavo II-ajį tarptautinį kongresą į kurį buvo pakviestas VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras, kaip neįgaliųjų ugdymo, mokymo ir užimtumo įstaiga užsiimanti bitininkyste. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitynas turi Nacionalinės kokybės bičių produktų sertifikatą ir pagal patvirtintą programą žmones su negalia moko bitininkavimo subtilybių.

Pirmadienį Apiterapijos kongreso dalyviai atvyko į VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą susitikti su centro lankytojais, profesinės reabilitacijos dalyviais besimokančiais bitininkystės amato.  Praktiškai susipažino kaip bitininkavimas, bičių produktai teikia gydomąjį-relaksuojantį poveikį. Kartu su neįgaliaisias mokėsi žvakių liejimo iš natūralaus bičių vaško. Susitikime dalyvavo Dr. Stefan Stangaciu (Rumunija), Tarptautinės Apiterapijos federacijos generalinis sekretorius, Vokietijos ir Rumunijos Apiterapeutų Asocijacijos prezidentas, prof. Dr. J. Jankauskienė (LSMU Akių ligų klinika; Lietuvos Apiterapeutų Asocijacijos prezidentė), prof. Sonata Trumbeckaitė, Trakų bitininkų draugijos nariai Virginijus Kondrotas, Jonas Jakelaitis, veterinarijos gydytojas Vaidas Jonušaitis, svečiai iš Vilniaus bitininkų susivienijimo Kęstutis Kvedaris, Elektrėnų bitininkų draugijos atstovai.

Didelį susidomėjimą sukėlė centro teritorijoje pastatytas apiterapijos namelis. Jame gyvena 6 bičių šeimos, o du žmonės jo viduje patiria relaksuojantį poveikį. Tai pagerina žmogaus fizinę ir dvasinę būklę. Apiterapija sveikatinimui plačiai naudojama Rumunijoje, Vokietijoje, Ukrainoje ir kitose šalyse.

Kongreso dalyviai įvertino TNUC veiklą ir bitininkystę kaip priemonę žmonių su negalia ugdymui ir integracijai. Įvertino ir kitas neįgaliųjų veiklas, sukurtus rankdarbius, pintines iš vytelių, gaminamus avilius ir kitas bitininkavimo priemones.

Dr. Stefan Stangaciu, Tarptautinės Apiterapijos federacijos generalinis sekretorius, pasiūlė bendradarbiauti, o Prof. Dr. J. Jankauskienė, Lietuvos Apiterapeutų Asocijacijos prezidentė VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrui įstoti į Lietuvos Apiterapeutų Asocijaciją.

Rugsėjis VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrui pilnas naujų potyrių. Paminėjus 15 metų centro gimtadienį, imamės naujų darbų. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius, rūpindamąsis savo centro lankytojų sveikatinimu atranda naują veiklą – apiterapiją.

Taigi, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bendruomenė džiaugiasi nauja veikos kryptimi bei galimybe bendradarbiauti su Tarptautinės Apiterapijos federacijos ir Lietuvos Apiterapeutų Asocijacijos atstovais.

Apiterapija (lot. apis „bitė“ + gr. therapeia „gydymas“) – gydymo ir profilaktikos metodai, kuriuose naudojami bičių gaminami ir surenkami produktai, taip pat ir bičių nuodai.

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro inf.


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" dešimtą numerį

laikrastis 2016 09.pdf


Dirbame ir švenčiame bičiuliškai

Trakuose, Vilniaus gatvėje, stovi namas, kurio kieme marguoja įvairiomis spalvomis nudažyti bičių aviliai, stovi ir senovinis drevinis avilys, o šalia dviaukščio namo – medinė bičių dievo Bubilo skulptūra. Dar viena įdomybė – medinis bičių namelis kieme. Jame galima atsipalaiduoti, stiprinti imunitetą, nervų sistemą. Šis kiemas – Trakų neįgaliųjų užimtumo centro, kuris šiemet švenčia 15-ąjį gimtadienį.

Mokaisi bitininkystės – išmoksti daugelio naudingų darbų

Į centro gimtadienio šventę susirinko daug svečių, centro bičiulių, bendraminčių, lankytojų ir jų tėvų. Skambėjo svečių sveikinimo kalbos, buvo įteiktos padėkos ilgamečiams centro darbuotojams. Centro lankytojai deklamavo savo sukurtas eiles.

Centro vadovas – visoje Lietuvoje žinomas bitininkas Juozas Norinkevičius. Jis prieš trylika metų atkeliavo į šį centrą ir kartu atsinešė savo bites. Direktorius pasakoja, kad viena šio centro veiklų yra dienos globa. Dieną į centrą atvežami ar atvyksta patys negalią turintys žmonės iš Trakų rajono. Čia jie užsiima įvairia edukacine veikla: piešia, lipdo iš molio, pina iš vytelių, gamina natūralaus vaško žvakes, dainuoja, dirba lengvus medžio apdailos darbus.

Centre taip pat vykdoma profesinė reabilitacija bendruomenėje. Iš viso profesinę reabilitaciją jau baigė per 70 žmonių. Autobusiukais atvežti negalią turintys žmonės mokomi medienos darbų, siuvimo, tekstilės rankdarbių, apželdinimo, pynimo iš vytelių, bitininkystės. Paklaustas apie vienintelį Lietuvoje ir Europoje neįgaliųjų centre įkurtą bitininkystės centrą, J. Norinkevičius prisipažįsta, kad bitininkauti jį išmokė jo tėvelis Stasys, garsus Onuškio seniūnijos Taučionių kaimo bitininkas. Kai į J. Norinkevičių prieš keturiolika metų kreipėsi tuometė šio centro vadovė, šiuo metu Neįgaliųjų reikalų departamento vadovė Asta Kandratavičienė, prašydama patarimo, kokią įdomią ir naudingą veiklą galima suorganizuoti neįgaliesiems, Juozas ilgai nedvejojęs pasiūlė rengti bitininkystės plėtros projektą.

Iš pradžių Juozas centre dirbo savanoriškai, o vėliau pradėjo vadovauti centrui. Pasak jo, daug neįgalių žmonių nori būti savarankiški, dirbti ir užsidirbti, o bitininkystė yra ta veikla, kuri apima be galo daug sričių ir suteikia labai daug įgūdžių bei žinių. „Šiuo metu centre bitininkystės mokosi keturi žmonės, esame parengę dvidešimt tris bitininkus. Ruošiame medieną, iš kurios gaminame rėmelius koriams, avilius, tad žmogus turi išmokti medienos darbų, vėliau tenka mokytis rėmelius vielinti, vaškuoti ir taip parengti bičių sezonui. Iš tiesų tam reikia daug rankų darbo. Žmonės, kurie nebijo bičių, veža šį inventorių į bitynus, komplektuoja avilius, prižiūri bites, išima korius, o vėliau reikia atakiuoti bičių korius, išsukti medų, supilstyti.“

Medaus išpilstymu viskas nesibaigia. Centro vadovas pasakoja, kad vėliau pynėjai dailiai apipina stiklainius, o lankytojai, turintys verslumo gyslelę, kartu su darbuotojais vyksta į muges ir pardavinėja.

Bitės gelia, bet jis nepyksta

Povilas Ignatavičius su kitais profesinės reabilitacijos programos dalyviais dirba prie bičių. Mums bekalbant jis tvarkė avilių rėmus, ruošė naujam sezonui. Bitininkystės vyras mokosi antras mėnuo. „Sušlubavo širdis, sunkių darbų dirbti nebegalėjau, o namie be darbo sėdėti nesinorėjo. Pasiprašiau į profesinės reabilitacijos programą ir dirbu prie bitelių. Vos tik atvažiavau į centrą, kitą dieną jau bityne medų kopinėjome. Nė karto tokio darbo nebuvau daręs. Patiko! Mokysiuosi kiek sveikata leis, o vėliau savo šeimai bitučių įsiveisiu“, – sako vyras. Povilui pritaria ir kiti reabilitacijos dalyviai – buvęs kariškis F. Kunevičius, daug metų dirbęs tolimųjų reisų vairuotoju Albinas Remeika. Vyrai sveikatą prarado sunkiai dirbdami, o dabar tikina, kad prie bitelių atsigauna.

„Bitininkystės kursus baigiau kovo mėnesį. Dabar dirbu socialinio darbuotojo padėjėju ir mokau bitininkystės kitus“, – sako Saulius Ramanauskas. Saulius dirbo statybose, tačiau prieš penketą metų vyrą ištiko nelaimė, jis nukrito nuo stogo ir susilaužė stuburą. „Gydytojai mane vadino laimės kūdikiu, nes po dviejų operacijų atsikėliau ir vaikštau, o juk galėjau atsisėsti į negaliojo vežimėlį…“ Saulius neslepia, stuburą jam dažnai paskauda, tačiau prisiminęs, kaip jį buvo sugėlęs visas pulkas bičių, juokauja, kad dabar ir įkandimai gydo. „Bitininkas turi išmokti taip susigyventi su bitėmis, kad jos negeltų, bet gydytų, tačiau bičių terapijos dar nesimokiau“, – sako Saulius, o paskui parodo, kaip iš vaško plokštelės susukti žvakę.

Vyras pasiūlo nueiti pas pynėjus. Jie pina įvairius krepšelius, tinkančius medui sudėti, ir daugybę kitų dirbinių. Pynėjus moko Valė Klerauskienė. Moteris patyrė insultą, o po jo nebegalėjo sunkiai dirbti, todėl darbo birža ją nukreipė į neįgaliųjų centrą. 2014 m. Valė baigė profesinės reabilitacijos kursus ir dabar dirba socialinio darbuotojo padėjėja, pynimo meno moko kitus. „Pinti ateina septyni žmonės, mokosi visi noriai, greitai“, – sako Valė.

Neregys dailininkas „groja“ spalvomis

Centro lankytojai gali lankyti ir dailės studiją. Jos vadovė Edita Tamulytė sako, kad savo mokinius visada stengiasi drąsinti, nes ne vienam jų sunku nulaikyti pieštuką ar flomasterį. Tačiau įveikę baimes jie atsiskleidžia ir stebina gebėjimu pamatyti tai, ko nemato kiti. Jų paveiksluose daug netikėtumų, bet visi jie labai įdomūs. Edita pristato du labai gabius dailininkus – Aleksandrą Rumiancevą ir Aleksandrą Kurčenko. „Dvasinė negalia jaunuoliams netrukdo kurti labai originalius paveikslus“, – sako mokytoja.

Gediminas Jasinskas – neregys, bet labai nori piešti. „Kaip jis sugeba suderinti spalvas, negaliu pasakyti“, – rodydama Gedimino paveikslus nuostabos neslepia mokytoja. Turiu pripažinti, kad spalvos vaikino darbuose „skamba“ labai savitai. Gediminas baigė Aklųjų ir silpnaregių ugdymo centrą, o paskui grįžo namo pas tėvus ir pradėjo lankyti šį centrą.

Bendraukime, kad pasidalytume

Centro socialinė darbuotoja Ina Veromejienė sako, kad anksčiau tėvai, turintys neįgalių vaikų, net nemanė, kad jų vaikai gali ko nors išmokti, integruotis į visuomenę. Vaikas gaudavo pašalpą ir artimųjų globojamas sėdėdavo namie. Dabar, pasak jos, negalią turintiems žmonėms galimybės didžiulės. Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą lanko per šimtą žmonių, ne visi atvyksta kasdien, tačiau įvairioje veikloje kasdien dalyvauja per trisdešimt negalią turinčių žmonių. Vieni šiame centre lavinsis visą gyvenimą, kitiems tai startas į savarankišką gyvenimą.

Ina kviečia negalią turinčių vaikų tėvus, artimuosius ateiti pasižiūrėti, ką veikia negalią turintys žmonės centre, ir raginti lankyti centrą negalią turinčius artimus žmones, kurie šiuo metu užsidarę namuose. „Mes visi norime ir galime bendrauti, bičiuliškai dalytis šiluma.“

EGLĖ KULVIETIENĖ


Mūsų centrui jau 15 metų!

Praėjusį trečiadienį Trakų neįgaliųjų užimtumo centras atšventė 15 metų gimtadienį

Atvykstantys į Trakus, Vilniaus gatvėje ties 15B numeriu pažymėtu namu, jo kieme pastebi daug įvairiaspalvių ir net senovinių drevinių avilių. O šalia dviaukščio, gražaus namo stovi medinė skulptūra – bičių dievas Bubilas, tai VŠĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro skulptūra.

Tai ši, iš pirmo žvilgsnio paprasta skulptūra, nusako šio kiemo, aplinkos šeimininkų gyvenimo viziją: teikti neįgaliems Trakų rajono gyventojams socialines paslaugas, užtikrinti visavertę aplinką, pilnavertę integraciją į darbo rinką, kaip kokybiško gyvenimo garantą. VŠĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras gimė 2001 m. rugsėjo 21 dieną, o centro krikštatėviai (steigėjai) – Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija. Praėjusį trečiadienį centras atšventė 15 metų gimtadienį, sukvietęs gausų būrį trakiškių-svečių.

15 metų sukakties proga centro lankytoja – Rima Pulauskaitė (dešinėje) skaito savo kurybos eiles

Centro neįgaliųjų veikla

Pasak šio centro direktoriaus, centre dirbančio jau 13 metų – Juozo Norinkevičiaus, pagrindinės centro veiklos yra šios: socialinių paslaugų teikimas, profesinės rea-bilitacijos paslaugos, darbo vietų neįgaliesiems steigimas, kokybiška produkcija, edukacinės programos, ESFA projektai bei bitininkystė (įstaigos veiklos finansuojamos iš įvairių šaltinių). Centre taip pat yra organizuojami socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo mokymai. O edukacinių užsiėmimų metu mokomasi pinti iš vytelių, lipdyti iš molio, gaminti natūralaus vaško žvakes. Šiam centrui pradėjus vadovauti, žinomas ne tik Trakų rajone, bet ir visoje Lietuvoje bitininkas – Juozas Norinkevičius, šio amato išmoko iš savo tėčio Stasio, garsaus Onuškio seniūnijos Taučionių kaimo bitininko. Taip J. Norinkevičius perduoda savo bitininkystės žinias ir Trakų rajono neįgaliesiems.

Lankytojų darbai puikiai papuošia centrą, jo aplinką

Su gimtadieniu

Į Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą rugsėjo 21 dieną, linksmai nusiteikę rinkosi ne tik jo lankytojai, bet ir svečiai. Pasveikinti atvyko Neįgaliųjų reikalų departamento prie LR Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovės Jolanta Mikulėnienė ir Rasa Šivickienė, kurios įteikė padėkas ilgamečiams ir aktyviems centro darbuotojams – N. Bancevičienei, J. Širkai, E. Tamulytei. Pasveikinti atvyko: Trakų rajono merė Edita Rudelienė ir jos pavaduotoja Marija Puč, administracijos direktoriaus pavaduotoja Karolina Narkevič. Pasidžiaugti kartu atvyko ir Paramos skyriaus vedėja Danutė Zaleckienė su Trakų globos ir socialinių paslaugų centro direktore Irina Markevičiene. Pagerbti neįgaliųjų atskubėjo Trakų rajono seniūnas Kęstutis Vilkauskas, Trakų rajono Švietimo skyriaus vedėja Nijolė Lisevičienė, sulaukėmė ir mūsų kolegų – Valakupių reabilitacijos centro direktorės Tatjanos Ulbinienės šiltų žodžių.

Lietuvos Respublikos ministro Algirdo Butkevičiaus padėką įteikė Lietuvos Respublikos vyriausybės vyriausioji specialistė bei Olga Feščenko. Neįgaliuosius, jų tėvus, centro darbuotojus bei svečius kalbino ilgametė centro bičiulė, Lietuvos radijo laidos „Arčiau manęs“ redaktorė, Gema Patribonienė. Jaunatviškos sukakties proga pasveikinti atvyko visas būrys centro bičiulių, bendraminčių, lankytojų tėvų. Sukakties proga centro lankytojai skaitė savo kūrybos eiles. Pagerbti neįgaliųjų atvyko ir buvusios centro socialinės darbuotojos, kurios džiaugėsi savo lankytojų pasiekimais.

Centro lankytojai su socialiniais darbuotojais prie savo rankdarbių

Man čia gera…

Kaip teigė centro lankytoja Ala: „Man čia malonu ir gera. Turiu čia draugių, su jomis pabendrauju“. O anot jos mamos, dukra namuose nemokėjo atlikti elementariausių dalykų. Dabar pranoko ir ją pačią. Mama su dėkingumu džiaugėsi dukros rankdarbiais.

Pažinojau vieną trakietę su dukra. Sutikdavau ją mieste, nelinksmo veido išraiškos, matėsi, kad abi su dukra nuskriaustos likimo. Dukra lanko šį centrą, matėsi ir jos darbeliai parodoje. Užmarštin nuėjo ir susirūpinimas, ir liūdesys, tik džiaugsmas ir pasididžiavimas užvaldė sutikus jas centre.

Sveikas gyvenime!

Šį, neįgaliųjų užimtumo centrą, pažįstu jau daugelį metų. Nuo jo kūrimosi pradžios, kai jam vadovavo dar Asta Kandratavičienė (dabartinė Neįgaliųjų reikalų departamento direktorė). Ten vyko Trakų neįgaliųjų draugijos susirinkimai, seminarai, kūrybiniai neįgaliųjų pobūviai, įvairūs susitikimai. Per šiuos metus ir centras keitė veidą – pastatytas priestatas, pavėsinė, gražus baseinėlis, meniškai apželdinta aplinka. Centre yra teikiamos paslaugos visiems norintiems Trakų rajono neįgaliesiems, o profesinės reabilitacijos programoje dalyvauti gali asmenys iš visos Lietuvos.

Dažnai praeinu pro šį centrą. Sutinku du jaunus žmones. Pasilabiname. Dar žvilgteliu. Jie eina susikibę rankomis tarsi vaikai…o gal įsimylėjeliai. Nuoširdi šiluma, malonus jausmas pereina per kūną. O jų akyse gėris, grožis, gyvenimo pilnatvė. Jaunystė – pašvęsta gyvenimui. Tai didelis šio centro socialinių darbuotojų indėlis gyvenimo prasmei, likimo nuskriaustiems žmonėms.

VYTAUTAS ŽEMAITIS

 


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" devintą numerį

laikrastis 2016 08.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" aštuntą numerį

laikrastis 2016 07.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" septintą numerį

laikrastis 2016 06.pdf


VŠĮ TRAKŲ NEĮGALIŲJŲ UŽIMTUMO CENTRO LANKYTOJŲ DAILĖS DARBŲ PARODA „SVAJONIŲ SPALVOS“

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre yra skiriamas dėmesys lankytojų saviraiškos ir kūrybiškumo lavinimui. Šiemet centro lankytojai turi galimybę lankyti dailės užsiėmimus, kuriuos veda profesionali dailininkė Edita Tamulytė. Svarbu atkreipti dėmesį į tai kuo menas yra naudingas mūsų lankytojams. Visų pirma menas paveikia jausmus ir emocijas. Dailės priemonės ne tik atspindi emocijas, bet ir padeda jas išreikšti. Kartais išgyvenami jausmai būna per daug sudėtingi, kad juos įvardinti. Tokiu būdu pyktį, baimę, nuoskaudą ar kitokius destruktyvius jausmus išgyvenantis, ir dėl to  kenčiantis žmogus, turi galimybę juos saugiai išreikšti socialiai priimtina forma ir nuo jų atsipalaiduoti. Per emocijas menas veikia ir visą asmenybę, skatindamas ją tobulėti, kūrybiškai spręsti iškylančias problemas. Kūrybinio proceso metu pasineriama į savo vidinį pasaulį ir jis užfiksuojamas spalvų bei formų pavidalu. Nežodinė meninė raiška gali tapti vienintele bendravimo su aplinkiniu pasauliu priemone tais atvejais, kai dėl fizinės ar protinės negalios žmogus nebegali savęs išreikšti žodžiais. Kūrybiniame procese dalyvaujantis  žmogus atsipalaiduoja, pasineria į savo savasties gelmes, kur slypi  vidiniai rezervai, potencialas. Kūrybinė veikla pažadina gyvybinę energiją, padeda atsikratyti pasyvumo.  Ji visuomet sukelia teigiamų emocijų, skatina pasitikėjimą savimi.

„Piešimo užsiėmimai man labai patinka, aš jų visada laukiu. Man jie labai svarbūs, nes padeda nusiraminti, susikaupti. Šiaip aš nemėgstu rodyti savo piešinių, būtų mano valia visus paslėpčiau, bet jei mokytoja mano, kad reikia parodyti, aš neprieštarauju“ – Aleksandr

„Man patinka piešti. Džiaugiuosi, kad yra tokie užsiėmimai šitame centre. Piešinyje aš jaučiu muziką, matau grožį, čia susilieja gamta ir žmogus. Tai labai subtilus procesas. Taip aš atsipalaiduoju ir jaučiuosi gerai“ – Rima

„Labai patinka piešti. Kai piešiu viskas būna gerai“ – Laima

„Aš piešiu savo paveikslus. Visada galvojau, kad nemoku, bet dabar jau gaunasi, pasirodo moku“ – Ala

„Man labiausiai patinka piešti gėles. Kai piešiu būna tylu, ramu ir man labai gerai“ – Gelena

     

     

ŠIEMET VŠĮ TRAKŲ NEĮGALIŲJŲ UŽIMTUMO CENTRAS ŠVĘS SAVO 15 METŲ GIMTADIENĮ! TA PROGA CENTRO LANKYTOJAI KVIEČIA JUS PAMATYTI SAVO PIRMUOSIUS KŪRYBOS DŽIAUGSMO REZULTATUS.


„Vasaros turnyras“ 2016

          Nuo seno žinomas posakis: “Sportas – tai sveikata“. Pastebėta, kad žmonėms su negalia pasyvumas, nejudrus gyvenimo būdas ne tik  pablogina sveikatos būklę, bet ir reiškia savotišką „buvimą tarp keturių sienų“, todėl fizinis aktyvumas, sportas jiems tampa viena iš galimybių padedančių spręsti daugelį fizinių, psichologinių bei socialinių problemų. Sportas ugdo valią, ryžtą ir užsispyrimą, padeda labiau pasitikėti savimi, atneša džiaugsmą pasiektais rezultatais.

            Nuo 2016 m. balandžio 1 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vykdomas projektas „Socialinė integracija per kūno kultūrą ir sportą“.

          „Socialinė integracija per kūno kultūrą ir sportą“  projekto vadovė Joana Filipovičiūtė trijų mėnesių sėkmingo projekto vygdymo proga š.m. liepos 1d. organizavo  sporto šventę „Vasaros turnyras 2016“. Turnyre dalyvavo VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai ir Trakų rajono neįgaliųjų draugijos nariai. Turnyro dalyvius pasveikino Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorius Jonas Liesys, kuris išbandė savo taiklumą smiginio rungtyje ir sužaidė šaškių partiją.

        

            Sporte nėra lengvų kelių, tačiau jausmas po gerų varžybių atperka visas kančias. Visiems sportuojanties linkime niekada nepasiduoti!!!

            


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" šeštą numerį

laikrastis 2016 05.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" penktą numerį

laikrastis 2016 04.pdf


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" ketvirtą numerį

laikrastis 2016 03.pdf


Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrės A. Pabedinskienės vizitas VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre

   Š.m. kovo 21 dieną VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre lankėsi Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministrė A. Pabedinskienė bei LR seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkė D. Mikutienė.  Vizito metu politikės susipažino su centro lankytojų kasdienybe, domėjosi jų veikla užimtumo centre, aiškinosi ateities lūkesčius. A. Pabedinskienė aktyviai domėjosi centro teikiamomis paslaugomis, stebėjosi teikiamų paslaugų gausa, lankytojų motyvacija ir darbuotojų atsidavimu darbui. Su centro vadovu J. Norinkevičiumi ministrė aptarė vykdomus projektus VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre bei išreiškė stiprų pritarimą vykdomam „Socialinės reabilitacijos paslaugų neįgaliesiems bendruomenėje“ projektui, kuris yra finansuojamas iš Lietuvos socialinės apsaugos ir darbo ministerijos.

   VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą gerbiama ministrė palygino su namais ir šeima. Džiaugdamiesi tokiu šiltu palyginimu visuomet kviečiame ministre aplankyti  mūsų namus.


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" trečią numerį

laikrastis 2016 02.pdf


Lentvario lopšelio – darželio “Šilas” apsilankymas

Sausio 21 d.  Lentvario lopšelio – darželio “Šilas” “Ežiukų” grupės ugdytiniai su koncertine programa lankėsi Trakų neįgaliųjų užimtumo centre. Dainavo, šoko, žaidė lietuvių liaudies žaidimus, kuriuose mielai dalyvavo ir centro lankytojai. Po koncerto, direktorius pakvietė susipažinti su centre vykdoma veikla bei dalyvauti edukacinėje programoje.

Vaikai sužinojo kiek vidutiniškai viena bitė prineša medaus, kiek per dieną ji apskaraido žiedų, kad surinktų žiedadulkes. Vaišinosi saldžiuoju medumi ir žolelių arbata, ragavo obuolių pyrago. Liejo ir suko vaško žvakes. Grįžę į darželį vaikai dalinosi savo mintimis, įspūdžius reiškė piešdami.

Labai džiaugiamės nuoširdžiu bendravimu ir tikimės, jog užsimezgusi draugystė nenutrūks, taps ilgalaikė, o bendri renginiai – tradicija.

Socialinė pedagogė Edita Zaksienė

 

“Mes važiavome su autobusu į neįgaliųjų centrą, į Trakus. Mus pamokė padaryti žvakę iš vaško. Dėdė bitininkas pasakojo mums apie įrankius, kurių reikia, kad paimti medų iš bičių. Pasakojo, kaip bitės randa nektarą: bitė apžiūri vieną lauko plotą, po to antrą lauko plotą apžiūri bitė, po to trečią, o ketvirtam randa daug nektaro. Bitė skrenda pranešti apie tai savo šeimai – šoka bičių šokį. Mes gavome daug dovanų ir man ten labai patiko.” – Domas

“...Ten buvo sergančių žmonių. Mes jiems pagaminome ir dovanojome atvirutes, šokome, dar deklaravome eilėraščius, dainavome dainas. Tokia teta mus nuvedė į tokį kambarį. Ten mus pasitiko bitininkas. Mums jis pasakojo apie medų: kaip daro medų, apie vašką, apie bites. Vėliau mes gaminome žvakes.” – Kernius

“...Bitininkas papasakojo, kad senovėje nebuvo sąsiuvinių ir popieriaus. Žmonės gamino sąsiuvinius iš lentų ir vaško. Dar pasakojo, kad bitės neša nektarą į savo namelį ir daro medų. Man labai patiko, kaip pasakojo bitininkas.” – Evita

“...Žmonės renka medų iš bičių avilių, veža į parduotuves. Valgo medų, kad būtų sveiki.” – Jokūbas

“...Bitininkas pasakojo, kaip bitės neša nektarą. Iš nektaro darosi medus. Žmonės valgo medų, kai suserga, kad gričiau pasveiktų.” – Mėta


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido laikraščio "Žingsnis po žingsnio" antrą numerį

   laikrastis 2016 01.pdf

 


Trakų neįgaliųjų užimtumo centras išleido savo laikraštį "Žingsnis po žingsnio"

Trakų neįgaliųjų užmtumo centras gruodžio mėnesį pirmą kart išleido savo laikraštį "Žingsnis po žingsnio". Jame centro lankytojai išsakys savo mintis, papasakos apie savo veiklą, keliones, publikuos savo kūrybą.

laikrastis 2015 12.pdf


Edukacinė programa "Natūralaus bičių vaško žvakių gamyba"

Š.m. gegužės 28 d. VšĮ Trakų neįgaliujų užimtumo centre vyko edukiacinė programa "Natūralaus bičių vaško žvakių gamyba". Centre lankėsi Vilniaus datželio-mokyklos "Lokiukas" auklėtiniai. Programos metu jie susipažino su bitėmis ir jų gyvenimu, bitininkystės tradicijomis, išmoko pasigaminti natūralaus bičių vaško žvakę, žaidė įvairius žaidimus.

Ši edukacinė programa skirta įvairaus amžiaus grupėms.

Trukmė : 2 val.

Kainos: Vaikų grupei (nuo 5 iki 30 asmenų) - 3 € / asmeniui. Suaugusiųjų grupei (nuo 4 iki 8 asmenų) - 5 € / asmeniui.


Rimos Pulauskaitės siuvinėtų darbų paroda „Mano gimtinė“

2014 lapkričio 7 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko Rimos Pulauskaitės siuvinėtų darbų paroda „Mano gimtinė“. Rima Pulauskaitė gimė 1958 m. Trakuose. Dėl vaikystėje patirtos traumos jos gyvenimas netikėtai pasisuko kita linkme. Tačiau moteris nepasidavė, aktyviai dalyvavo visuomeninėje veikloje. Rima yra pastovi Trakų rajono kultūrinių ir sportinių renginių lankytoja, maloniai bendraujanti su visais miestelio gyventojais. Mūsų Rimą pažįsta visi. Trakų neįgaliųjų centre lankosi nuo pirmų įstaigos įkūrimo dienų. Per visą laikotarpį moteris bandė visaip save realizuoti, stengėsi būti naudinga bei paslaugi. Išbandžiusi įvairias užimtumo formas, Rima labiausiai susidomėjo siuvinėjimu. Savo vaikystės prisiminimus, gražias akimirkas, svajones moteris įamžino darbuose. Tai yra Rimos pirmoji siuvinėtų darbų paroda, kuriai ji ruošėsi ištisus metus. Gražiųjų darbelių savininkė yra parengusi daugiau nei dvidešimt paveikslų. Jų spalvingumas ir originalumas – kruopštaus darbo rezultatas.


Licencijos socialinei globai (dienos) teikti įteikimas!

Rugpjūčio 6 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius ir ilgametė Centro lankytoja Laimutė Banuškevičiūtė išvyko į Socialinių paslaugų priežiūros departamentą prie SADM atsiimti VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrui suteiktą licenciją Institucinei socialinei globai (dienos) suaugusiems asmenims su negalia. 

 


Trakų rajono neįgaliųjų sporto šventė 2014 !

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre š.m. liepos 15 dieną vyko jau tradicija tapusi kasmetinė žmonių su negalia sporto šventė, kurioje dalyvavo visi TNUC lankytojai ir Trakų rajono neįgaliųjų draugijos nariai.
Šventės organizatorių – Trakų kūno kultūros ir sporto centro darbuotojų paruoštose rungtyse varžybų dalyviai galėjo išmėginti  taiklumą baudų mėtymo į krepšį, smiginio bei žiedų mėtymo rungtyse, ir pademonstruoti savo sumanumą šaškių turnyre. Taip pat dalis renginio dalyvių išbandė orientavimosi sugebėjimus Varnikų miške, kuriame žemėlapio pagalba įveikė paruoštą trasą. 
Visi varžybų dalyviai ir prizininkai buvo apdovanoti medaliais bei prizais. Šventę lydėjo ne tik puikus oras, bet linksma ir žaisminga nuotaika. Neįgaliesiems tai begalo svarbus renginys ne tik sportinių įgūdžių lavinimui, sveikatos stiprinimui, bet ir jų bendravimo gebėjimų ugdymui bei emocinės gerovės palaikymui. Būtina paminėti, kad neįgalių asmenų gerbūvis priklauso nuo socialinės integracijos ir įsitraukimo į visuomeninę veiklą, kas skatina jų aukštesnę savivertę ir gyvenimo pilnatvės pojūtį. Dėl šios priežasties į šią sporto šventę yra kviečiami visi Trakų miesto ir aplinkinių rajonų gyventojai. Bendraukime ir padėkime vienas kitam!  Nuoširdžiai dėkojame šventės organizatoriams!

 


VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro  specialistai  tobulino kvalifikaciją Italijoje

Š.m. balandžio  24 - gegužės 7 dienomis VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro specialistai tobulino kvalifikaciją darbinėje stažuotėje Italijoje (Cosenza) mieste, įgyvendinant projektą „Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems - vienintelė reali  galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste”. Vizito tikslas – susipažinti su neįgaliųjų užimtumo bei profesinės integracijos perspektyvomis bei socialinių paslaugų infrastruktūra šioje šalyje. Per 14 dienų trukmės vizitą specialistai apsilankė Euroform RFS mokymo centrą, "Vivere insieme" neįgaliųjų užimtumo centrą, "Insieme nel 2000" neįgaliųjų dienos centrą. Stažuotės metu specialistai susipažino su metodine medžiaga, esančia įstaigose, kuriose buvo stažuojamasi, nagrinėjo profesinės integracijos teorinius aspektus, susipažino su neįgaliųjų gebėjimų vertinimo ataskaitomis, stebėjo realų socialinių paslaugų teikimą neįgaliesiems, aiškinosi, kaip teikiamos socialinės paslaugos. 


Socialinių darbuotojų padėjėjų įžanginiai mokymai

Šių metų kovo 3-7 dienomis  VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko socialinių darbuotojų padėjėjų įžanginiai mokymai „Socialinio darbo pagrindai dirbant su neįgaliaisiais.“ 40 akademinių valandų mokymus vedė Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorė N. Večkienė, jos asistentė Vilma Ražanauskaitė, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro psichologė Renata Černovaitė ir socialinė darbuotoja Živilė Saulėnaitė.

Socialinių darbuotojų padėjėjai iš Čižiūnų socialinių paslaugų centro, iš VšĮ Šv. Domininko namų bei VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro noriai klausėsi profesorės skaitomų paskaitų, aktyviai dalyvavo diskusijose ir praktiniuose užsiėmimuose, kuriuose  pateikė savo patirtį dirbant socialinį darbą bei įgijo naujos patirties.

Mokymai baigėsi iškilmingu kvalifikacijos pažymėjimų įteikimu. 


Galime pasidžiaugti, kad š.m. vasario 27 dieną Trakų miesto partnerystės tarp miestų komiteto „Trakų partnerystė“ projekto „Tėvų globos netekusių vaikų praktinis profesinis orientavimas-konstruktyvi projekcija į sėkmingą profesinę karjerą“  dalyviams įteikti mokymų baigimo pažymėjimai. Mokymus baigė 16 jaunuolių. Projekto dalyviai įgijo bitininkystės darbuotojų ir želdynų prižiūrėtojų profesijas. Tai jau antroji grupė, sėkmingai baigusi praktinio - profesinio orientavimo mokymo etapus.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centre prisiglaudęs projektas labai artimas jame dalyvaujantiems paaugliams – Lentvario vaikų globos namų auklėtiniams ir jaunuoliams iš socialinės rizikos šeimų.

Iškilmingai pažymėjimus įteikė „Trakų partnerystės“ komiteto nariai: Pirmininkė Asta Kandratavičienė, prof. Z. Ramanauskas, sociologijos mokslų daktaras V.Januškevičius ir Projekto vadovas Juozas Norinkevičius.

8 mėnesių trukmės mokymų metu 4 mėnesius jaunuoliai buvo konsultuojami,  motyvuojami, įgijo bendrųjų kompetencijų, savarankiško gyvenimo įgūdžių, kompiuterinio raštingumo, verslumo žinių, konsultuojami karjeros klausimais, buvo skatinamas jaunuolių mokymasis bei įsitraukimas į darbo rinką. Tačiau didžiausias dėmesys buvo skiriamas praktikai. Užsiėmimų metu jaunuoliai 4 mėnesius mokėsi praktinės darbinės veiklos - merginos dalyvavo  želdynų prižiūrėtojo, vaikinai  bitininkystės darbų mokymuose.

Tačiau tuo projektas nesibaigia, kitą mėnesį mokymai prasidės kitai grupei jaunuolių. Užsiėminų metu jaunuoliai 4 mėnesius mokysis praktinės darbinės veiklos, turės galimybę pasirinkti vieną iš dviejų pasiūlytų darbinių veiklų: „Dailiųjų amatų mokymų“ arba „Vytelių pynimo mokymus“.


Vasario 16-oji - šventė, simbolizuojanti viltį ir stiprybę, vienijanti ir sutelkianti žmones bendriems tikslams.

Šios šventės proga VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai bei darbuotojai įstaigos teritoriją  pasipuošė ryškiomis trispalvėmis. 

Įstaigoje vyko popietė, kurios metu kiekvienas lankytojas gražiais žodžiais išreiškė meilę Lietuvai bei pasidalino nuveiktais darbais taip atskleisdami savo požiūrį bei ryšį su Lietuvos istorija.


Šaškių turnyras VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre

Š. m. sausio 23 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko šaškių turnyras, kuriame dalyvavo nuolatiniai centro lankytojai, vaikai iš rizikos šeimų bei Lentvario vaikų globos namų auklėtiniai. Turnyre netrūko azarto ir gerų emocijų. Laimėtojai buvo apdovanoti medaliais bei padėkos raštais.

Sveikiname prizines vietas iškovojusius dalyvius:

I –oji vieta – Nerijus Karpičius

II –oji vieta - Aleksandr Rumiancev

III – oji vieta - Povilas Baliunas


VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre galite įsigyti pagal Lietuvos ornitologų draugijos rekomendacijas pagamintus inkilus bei lesyklėles paukščiams.

Inkilų kainos nuo 20 Lt, lesyklėlių nuo 10 Lt.  

Detali informacija adresu: Vilniaus g.15B, Trakai, trakucentras@gmail.com, tel.: 8-528 56 250.


Iki Kalėdų liko mažiau nei dvi savaitės, tad kaip ir daugelis, VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai aktyviai įsitraukia į pasiruošimo gražiausioms metų šventėms šurmulį. Džiugina ne tik artėjančios šventės, bet ir pats jų laukimas. Centro lankytojai Šv. Kalėdų laukia dienas skaičiuodami savo pačių gamybos Advento kalendoriuje.

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius ir darbuotojai dėkoja lankytojams – už nuolat dovanojamą širdies gerumą, už tai, kad visus metus buvote darbštūs, draugiški ir linksmi, aktyviai dalyvavote  Centro darbinėje bei kultūrinėje veikloje. Lankytojų tėveliams norime padėkoti – už pasitikėjimą ir supratimą. Sveikiname visus su artėjančiomis Šv. Kalėdomis ir Naujaisiais metais! Linkime Jums Dievo palaimos, džiaugsmo ir dvasios ramybės.                          

 


VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo mokymai

Š. m. lapkričio 14 d. Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorė Nijolė Večkienė Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vedė mokymus šioje įstaigoje dirbantiems bei socialines paslaugas teikiančių įstaigų socialiniams darbuotojams.

Seminaro tema: „Socialinio darbo organizavimas praktikoje: pauslaugų įvairovė“. 16 mokymų dalyvių buvo supažindinti su šiomis temomis: “Streso įveika dalyvaujant meninėje veikloje”, “Socialinio darbo specifika su atminties sutrikimus turinčiais asmenimis”, “Socialinių paslaugų teikimo kamiškose seniūnijose ypatumai”, “Lietuvos jungtinės metodistų bažnyčios socialinių ir humanitarinių programų įvairovė”, “Socialinių darbuotojų vaidmuo senelių namuose. Mokymus moderavo VDU Socialinio darbo katedros asistentė Vilma Ražanauskaitė.

Taip pat seminaro dalyvius Projektų koordinatorės Inga Žuravliovaitė ir Loreta Buividavičiūtė supažindino su VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro veikla, teikiamomis profesinės reabilitacijos  paslaugomis bei šiuo metu vykdomais projektais: „Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems - vienintelė reali  galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste“ bei bendradarbiaujant su Trakų miesto partnerystės tarp miestų komitetu “Trakų partnerystė” projektu - „Tėvų globos netekusių vaikų praktinis profesinis orientavimas- konstruktyvi projekcija į sėkmingą profesinę karjerą“.

Renginį vainikavo  “Kauno senjorų “ koncertas. Senjorų choras atliko garsių autorių kūrinius: tiek senas tiek naujas tremtinių dainas. Skambėjo pačių senjorų kurta poezija. Džiaugiamės produktyviais mokymais, kurie specialistams leido įgyti naujų žinių bei pasidalinti gerąja patirtimi.


Šių metų spalio 11 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko socialinių darbuotojų kvalifikacijos kėlimo kursai tema „Socialinių darbuotojų komandinio darbo bei savarankiškų sprendimų priėmimo įgūdžių ugdymas“. 8 Akademinių valandų mokymus vedė Kauno Vytauto Didžiojo universiteto Socialinio darbo katedros profesorė N. Večkienė.

Mokymų metu Trakų rajono socialiniai darbuotojai aktyviai dalyvavo profesorės inicijuotoje diskusijoje „Komandinis darbas ir savarankiškas sprendimų priėmimas: privalumai ir trūkumai“, kurioje kiekvienas dalyvis pateikė savo patirtį dirbant komandoje bei įgijo naujos patirties. 
Mokymai baigėsi kvalifikacijos pažymėjimų įteikimu. 


TNUC lankytojų gaminiai – Kalėdinių bei verslo dovanų idėjos!

VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centras dudžiuojasi kokybiškais ir patraukliais savo lankytojų darbais - medienos, molio, tekstilės gaminiais bei skaniu medumi.

Mūsų Centro lankytojai savo darbe stengiasi suderinti aukštos kokybės standartus, originalumą bei tradicijų puoselėjimą.

TNUC siūlo  Kalėdinių bei verslo dovanų idėjas. Galime pasiūlyti daugybę dovanų idėjų ir variantų, kurias pagaminsime ir supakuosime (Atvirukai, maišeliai su Jūsų įmonės logotipu, įvairūs rankų darbo gaminiai ir kt.)

Kreipkitės adresu: Vilniaus g.15B Trakai, tel.8-52856250,el.p.trakucentras@gmail.com.

         


Kvalifikacijos pažymėjimų įteikimas

2013 m. spalio 10 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre buvo iškilmingai įteikti kvalifikacijos pažymėjimai projekte ,,Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems - vienintelė reali  galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste“ dalyvavusiems žmonėms su negalia. Projekto dalyviai įgijo bitininkystės darbuotojų ir želdynų prižiūrėtojų profesijas. Tai jau antroji grupė, sėkmingai baigusi profesinės reabilitacijos mokymo programą Mūsų centre.

Šiuo metu renkamos naujos gėlių komponuotojo ir vytelių pynėjo profesinės reabilitacijos mokymo programos grupės.

Projekte gali dalyvauti šiuo metu nedirbantys 21 metų ir vyresni asmenys, turintys protinę, psichinę, fizinę ar kompleksinę negalią.

Mokymo programų vidutinė trukmė yra 6 mėnesiai. Į užsiėmimus projekto dalyviai bus vežami centro mikroautobusu. Užsiėmimai vyks 6 valandas per dieną, nuo 10.00 val iki 17.00 val. Pietų metu nemokamas maitinimas. Dalyvaujant projekte suteikiama galimybė gauti reikiamą kvalifikaciją liudijantį pažymėjimą, atlikti praktiką Trakų rajono įmonėse,  gauti realią pagalbą įsidarbinant.

Susidomėjusius prašome kreiptis tiesiogiai į VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą adresu Vilniaus 15b, Trakai. Galite skambinti telefonu  8 528 56-250 arba rašyti elektroniniu paštu: trakucentras@gmail.com

           

 

 


Lietuvos bitininkai užkariavo Kijevą

Šių metų rugsėjo 29 d. – spalio 4 d. Ukrainos sostinėje Kijeve įvyko 43-iasis Tarptautinis bitininkystės konkresas „Apimondia“ 2013 m. „Apimondia“ yra tarptautinė bitininkystės asociacijų federacija, skatinanti mokslinę veiklą, ekonominę, socialinę ir technologinę bitininkystės pažangą visose šalyse. Šių metų kongrese buvo pristatomi naujausi tyrimai bei skaitomi pranešimai aktualiomis bitininkystės temomis: apiterapija, bičių biologija, bičių sveikatingumas, technologijos ir kokybė, bitininkystės ekonomika ir t.t. Kongrese darbine patirtimi bei naujausiais pasiekimais dalinosi bitininkai, skirtingų mokslo institutų, vykdančių tyrimus bitininkystės srityje, atstovai. Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktoriaus Juozo Norinkevičiaus iniciatyva kongrese jau ne pirmus metus dalyvauja ir Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitininkai. Šiais metais Centrą atstovavo bitininkas Ričardas Bajazitovas.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centras orientuojasi į negalią turinčių žmonių užimtumą, gyvenimo kokybės ir kasdieninių gyvenimo įgūdžių gerinimą, darbingumą bei sveikatingumą. Todėl kongrese Centrui atstovavęs Ričardas Bajazitovas daugiausiai dėmesio skyrė apiterapijos seminarams. Apiterapija – tai gydymo ir profilaktikos metodai, panaudojant bičių produktus (medus, pikis, bičių duona),  preparatus ir bičių nuodus. Kongrese pranešimus apie naujausias tendencijas bei pasiekimus apiterapijoje skaitė mokslininkai iš viso pasaulio: Brazilijos, Kinijos, Amerikos, Ukrainos, Australijos, Rumunijos, P. Korėjos, Rusijos ir t.t. Pastaruoju metu pasaulyje daugėja tyrimų apie bičių produktų panaudojimo galimybes medicinos srityje. Kongrese pristatyti moksliniai tyrimų rezultatai liudija, jog bičių produktai efektyviai naudojami gydyti įvairioms ligoms: diabetui, vėžiui,  astmai, įvairioms infekcijoms ir kt. Mokslininkai atranda vis daugiau gydančių bičių produktų savybių. Pavyzdžiui, bičių pikis turi antiseptinių bei antivirusinių savybių, apsaugo nuo vėžinių ląstelių formavimosi, stimuliuoja imuninę veiklą. Ukrainos mokslininkų tyrime rasta, jog pikis stabdo senėjimo procesą, yra susijęs su ilgaamžiškumu.  Įdomų tyrimą pristatė Tailandijos mokslininkai, kurie nagrinėjo gydančias bičių nuodų savybes. Tyrimo metu odos karcenomos (piktybinio odos vėžio forma) gydymui buvo panaudota bičių nuodų terapija. Terapijos metu vienam tyrimo dalyviui panaudota virš 3000 bičių įgėlimų į skirtingas kūno vietas. Mokslininkai teigia, jog tokio gydymo rezultatai labai optimistiški.

Kongreso dalyviai aplankė Ukrainos „Bičių šalį“ – bitininkystės miestelį, kuriame taikoma profilaktinė „bičių oro terapija“. Šios terapijos metu žmonės kvėpuoja bičių avilio oru, jiems suteikiama galimybė pajausti avilio mikrovirpesius. Manoma, kad bičių oro terapija padeda gydyti tam tikras stuburo, kvėpavimo ligas. Taip pat buvo aplankytas selekcinis bitynas, kuriame auginamos veislinės bičių motinos, kurios parduodamos vietiniams bitininkystės ūkiams. Pats bityno savininkas kongreso nariams papasakojo apie bityno istoriją, bitininkystės problemas ir naudojamus jų sprendimo būdus.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro atstovui Ričardui Bajazitovui didelį įspūdį paliko Lietuvos bitininkų aktyvumas (kongrese dalyvavo daugiau nei 200 bitininkų iš Lietuvos) bei kartu su kitais kongreso dalyviais apžiūrėta tarptautinė bitininkystės paroda. Taip pat buvo aplankytos įžymios Kijevo vietos. Beje, visi Lietuvos atstovai galėjo didžiuotis mūsų šalies pasiekimais kongrese – viena Lietuvos bitininkystės įmonė laimėjo aukso medalį naujausios bitininkystės įrangos srityje. Svarbu ir tai, jog Trakų neįgaliųjų užimtumo centro bitininko Ričardo Bajazitovo iš kongreso atsivežtos žinios bus perduotos kitiems bitininkams, o įgyta patirtis panaudota Trakų neįgaliųjų užimtumo centro sveikatingumo veikloje.

Tarptautinėmis ir vietinėmis naujienomis ir aktualijomis bitininkystėje dalinsimės Trakų rajono bitininkų susirinkime, kuris vyks spalio 12 d. 12 val. Trakų neįgaliųjų užimtumo centre, adresu Vilniaus g. 15B, Trakai. Maloniai kviečiame dalyvauti.

          

           


2013 m. rugsėjo 18 dieną VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre viešėjo svečiai ne tik iš Lietuvos bet ir iš užsienio.

2013 m. rugsėjo 18 dieną VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre (TNUC) viešėjo svečiai ne tik iš Lietuvos bet ir iš užsienio: Vilniaus kurčiųjų reabilitacijos centro,  Psichosocialinės  ir darbo integracijos centro bei neįgaliųjų centrų iš Italijos, Latvijos, Lenkijos, Turkijos atstovai. Vizito tikslas buvo susipažinti su gerąja patirtimi bei sėkmės istorijų įtaka neįgaliųjų gyvenimui.

TNUC Svečiai buvo supažindinti su Centro veikla, teikiamomis profesinės reabilitacijos  paslaugomis bei vykdomais projektais.  Apsilankymo metu svečių laukė smagi staigmena, kiekvienas svečias savomis rankomis pabandė susisukti medumi kvepiančią žvakelę.

Taip pat ta pačią dieną Centre lankėsi Zarasų bei Latvijos Vietos veiklos grupės (VVG) atstovai, kurie dalijosi turima edukacinių programų patirtimi bei  domėjosi Centro veikla ir vykdomomis edukacinėmis programomis. Svečiai turėjo galimybę sudalyvauti žvakių sukimo ir vytelių pynimo edukacinėse programose bei prisiminimui susisukti žvakelę ar nusipinti gėlytę iš vytelių. Vizito pabaigoje svečiai dėkojo centro direktoriui už šiltą priėmimą, linkėjo stiprybės, kantrybės ir nepritrūkti naujų idėjų.


VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre prekiaujame šviežiu Išskirtinės kokybės medumi. 

Paskubėkite, šiuo metu turime miško bei grikių medaus.

 


 „Aš galiu dirbti“

Rugsėjo 5 - 7 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai ir darbuotojai dalyvavo Tarptautinėje žmonių su negalia stovykloje „Aš galiu dirbti“, vykusioje netoli pajūrio - Monciškėse.

Stovyklos metu neįgaliesiems buvo organizuojami įvairūs darbiniai, meniniai ir sportiniai užsiėmimai.

Jungtinė VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro ir latvių komanda iškovojo garbingą III – ąją vietą sportinėse žaidynėse ir gavo taurę.

Po apdovanojimų iki paryčių visi šėlo diskotekoje.

Stovyklos metu netrūko įspūdžių ir gerų emocijų, kurios dar ilgai lydės visus dalyvius. 


Turistinis žygis baidarėmis

Saulėtą rugpjūčio 7 dieną Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai bei darbuotojai dalyvavo turistiniame žygyje baidarėmis Trakų ežerais.

Šventę organizavo Trakų rajono kūno kultūros ir sporto centras.

 Įveikus numatyta trąsą baidarių žygio dalyviai buvo apdovanoti specialiai šiai šventei pagamintais medaliais ir pavaišinti tradicine koše.

Po žygio visiems  netrūko gerų emocijų bei puikios nuotaikos, o šventės metu patirti įspūdžiai visus lydės dar ilgą laiką.

 

 


Trakų neįgalūs bitininkai domėjosi bitininkavimo istorija

Všį Trakų neįgaliųjų užimtumo centras yra parengęs projektą „Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems – vienintelė reali galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste“. Šio projekto tikslas – didinti neįgaliųjų integraciją į darbo rinką ir stiprinti jų socialinę aprėptį. Šiuo metu vykdomos bitininkystės darbuotojo ir želdynų prižiūrėtojų mokymo programos, kuriose gali dalyvauti neįgalieji, turintys 30 – 45% darbingumą. Všį Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktoriaus Juozo Norinkevičiaus bei psichologės Jūratės Miežytės-Tijūšienės iniciatyva šio projekto dalyviams 2013 liepos 6 dieną buvo organizuota pažintinė-edukacinė kelionė į Ignalinos rajone, Aukštaitijos nacionaliniame parke esančiame Stripeikių kaime, kur įsikūręs vienintelis Lietuvoje Senovinės bitininkystės muziejus. Išvykoje buvo centro bitininkai: Ričardas Bajazitovas, Stasė Čiupalienė, Darius Sadauskas, Aleksandr Sergatiuk, Rima Pulauskaitė. Taip pat vyko mokytojai ir darbuotojai: Vitas Budrys, Olga Ochmanienė, Jūratė Miežytė-Tijūšienė.

Šio muziejaus darbuotoja, gidė Rima Kardokienė, prie gražaus Tauragno upelio kranto supažindino su muziejaus ekspozicija, kuri išsidėsčiusi išsibarsčiusioje sodyboje bei ant kranto išsidėstytais aviliais. Kaip senovės lietuviai drevininkai saugojo bites nuo meškų ir kitų plėšrunų, kurios gyveno medžio drevėse. Trakiečiai pamatė ir senovinius kelminius-kaladinius avilius, kurie buvo naudojami nuo XV iki XX a. pr., taip pat bičių dievo Babilo ir bičių deivės Austėjos  skuptūras. Muziejaus pastatuose susipažino su bitininkavimo ypatumais bei meistravimo įrankiais, medsukiais, istorinėse nuotraukose įamžintais bitininkavimo fragmentais.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro keliautojai užsuko ir susipažino su velnių išmonėmis (pasak legendos) garsėjančiu Ginučių vendens malūnu, esančiu Aukštaitijos nacionaliniame parke, Ginučių miestelyje. Taip pat netoli Palūšės kopė į 175 m. aukščio Ladakalnio piliakalnį, kur buvo galima pasigrožėti 6 ežerais: Ūkoju, Linkmenu, Pakasu, Asėku, Alksnaičiu, Alksnu.

Grįžtant atgal į Trakus, kelionės dalyviai sustojo Švenčionėliuose, kur susitiko su savo kolega bitininku Sigitu Joneliu. Sigitas Trakų neįgaliųjų užimtumo centre mokėsi bitininko amato ir šiuo metu savo gimtinėje, ties Švenčionėliais, yra įkūręs nuosavą bityną, populiarina bitininkavimo idėjas bei užsiima žolelių rinkimu UAB „Švenčionių vaistažolėms“ ir sveika gyvensena. Vaikinas papasakojo apie Švenčionių bažnyčią, kurioje kunigavo Trakų bažnyčios monsinjoras Vytautas Pranciškus Rūkas. Bitininko Sigito Jonelio dėka apsilankėme prie garsaus Lino Verdenės šaltinio.

Padirbėjus, pasimokius naudingo bitininkavimo verslo įgūdžių, malonu ir pasižvalgyti svetur. Prie Ladakalnio piliakalnio atsitiktinai teko susipažinti su dviem Plungės krašto žemaitėmis, kurios mintijo: „Mūsų brangi Lietuvėlė – graži, mažytė, gamtos ir Dievo sukurtas perlas, tik jai reikia gero šeimininko...“

Vytautas Žemaitis

 


VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro  specialistai  tobulino kvalifikaciją Norvegijoje.

Š.m. birželio 21 - birželio 31 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centro specialistai tobulino kvalifikaciją darbinėje stažuotėje Norvegijoje (Lillehammerio mieste), įgyvendinant projektą „Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems - vienintelė reali  galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste”. Vizito tikslas – susipažinti su  profesinės integracijos perspektyvomis  Skandinavijos šalyje, socialinių paslaugų infrastruktūra.

Per 10 dienų trukmės vizitą specialistai apsilankė OPUS Lillehammer Karjeros centre, Aktivitetssenteret Akse Neįgaliųjų užimtumo centre bei neįgaliųjų dirbtuvėse “Marihona” ir “Gjenbruket” .

Stažuotės metu specialistai susipažino su metodine medžiaga, esančia įstaigose, kuriose buvo stažuojamasi, nagrinėjo profesinės integracijos teorinius aspektus, susipažino su neįgaliųjų gebėjimų vertinimo ataskaitomis, stebėjo realų socialinių paslaugų teikimą neįgaliesiems, dalyvavo neįgaliųjų gebėjimų vertinimo procese, aiškinosi, kaip teikiamos socialinės paslaugos.

 


TRAKŲ RAJONO NEĮGALIŲJŲ SPORTO ŠVENTĖ

Kaip ir kasmet vasarą Trakų neįgaliųjų užimtumo centre vyko Trakų rajono neįgaliųjų sporto šventė, kurioje šiemet dalyvavo rekordinis skaičius dalyvių – net 33. Prie šventinės nuotaikos kūrimo prisidėjo TNUC darbuotojai, kurie papuošė centrą spalvingomis vėliavėlėmis, kartu su dalyviais aktyviai dalyvavo rungtyse, padėjo surengti rungtis.

Šventės dalyviai dalyvavo šiaurietiško ėjimo žygyje, smiginio, krepšinio baudų ir pasagų mėtymo, šaškių varžybose. Šiaurietiško ėjimo žygio dalyviai buvo apdovanoti padėkomis ir Trakų rajono savivaldybės atminimo dovanėlėmis, visų kitų rungčių nugalėtojai ir prizininkai buvo apdovanoti specialiai šiai šventei pagamintais medaliais ir savivaldybės įsteigtais prizais.

Rugpjūtį neįgaliųjų laukia dar vienas renginys – žygis turistinėmis baidarėmis Trakų ežerais.

Nuoširdžiai dėkojame Trakų rajono kūno kultūros ir sporto centro direktoriui bei darbuotojams už puikiai suorganizuotą šventę!


Trakų neįgaliųjų užimtumo centre svečiavosi piligrimai

Birželio 6 d. Trakų neįgaliųjų užimtumo centre lankėsi Šv. Jokūbo šviesos keliu iš Punsko į Vilnių dviračiais keliaujantys piligrimai.

Šv. Jokūbo kelio vadovas Vaidas Kilpys pasakojo: „Kad Šv. Jokūbo kelias – tai piligriminis kelias, kuriuo keliaujama daugiau nei 800 metų ir pagrindinis jo tikslas - pasiekti Santiago de Compostela katedrą, kurioje ilsisi Šv. Jokūbo palaikai“.

Šv. Jokūbas buvo ketvirtasis Jėzaus apaštalas, kuris budėjo Alyvų darželyje, prieš pat Jėzaus suėmimą, kančią ir mirtį. 

Pasakojama, kad nuėjus visą Šv. Jokūbo kelią bus atleista pusę nuodėmių, o Šv. Jokūbo metais – visos.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centre piligrimai kartu su centro lankytojais bei darbuotojais sukalbėjo bendrą maldą, pasistiprino tradiciniu Trakų krašto patiekalu – karaimiškais kibinais ir palinkėję sveikatos ir Dievo palaimos visiems iškeliavo į Vilnių.


Dalyvavome renginyje "Jachtų paradas"

Š.m. birželio 7 d. Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai dalyvavo Trakų miesto šventės metu vykusiame „Jachtų paradas“.

Prie dalyvavimo taip pat prisijungė TNUC steigėja, Neįgaliųjų aplinkos pritaikymo asociacijos pirmininkė – Nijolė Milkevičienė bei Trakų rajono neįgaliųjų draugijos nariai. Jachtų plaukime dalyvavo 32 asmenys.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centro lankytojai prisidėdami prie šventinės programos organizavimo, puošė jachtas savo pačių pagamintomis dekoracijomis – ryškiomis vėliavėlėmis.

Šventės organizatoriai šiuo renginiu siekė prisidėti prie aktyvaus neįgaliųjų dalyvavimo visuomeniniuose renginiuose bei įrodyti, jog Lietuva – jūrinė valstybė.

Šventinį jachtų paradą vainikavo - Galvės ežero flotilės ir lazerių naktinis šou – „Europos vidury“, kuriame dalyvavo TNUC lankytojai bei darbuotojai.

Viso renginio metu dalyviai dalinosi puikiomis nuotaikomis ir emocijomis bei dėkojo renginio organizatoriams už suteiktą poilsį po vėjo plaikstomomis burėmis!                                                                                                                                       


TRAKŲ MIESTO ŠVENTĖ "TRAKŲ VASARA 2013"

Birželio 7–9 dienomis visi keliai vedė į Trakus ! Nuo ryto ligi ryto čia siautė miesto šventė. 

Kaip ir kasmet šurmuliuojančiame Rotušės turguje dalyvavo bei savo produkcija prekiavo Trakų neįgaliųjų užitumo centro lankytojai bei darbuotojai.

Miesto šventės metu dalyviams bei svečiams netruko džiugios nuotaikos, šypsenų bei gerų emocijų.

Dėkojame Šventės organizatoriams už suteiktą galimybę dalyvauti mugėje bei ateityje tikimės tolimesnio bendradarbiavimo!

 


Kvalifikacijos pažymėjimų įteikimas neįgaliesiems

2013 m. kovo 26 d. VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centre iškilmingai įteikti pirmieji kvalifikacijos pažymėjimai neįgaliesiems dalyvavusiems projekte ,,Neįgaliųjų asmenų Profesinės reabilitacijos paslaugų teikimas neįgaliesiems - vienintelė reali  galimybė projektuoti darbinę integraciją ekonominės krizės kontekste“ ir įgijusiems interjero tvarkytojo bei medienos apdirbėjo profesijas.

Informuojame, kad šiuo metu renkamos bitininkystės darbuotojo ir želdynų prižiūrėtojo grupės projekte numatytoms profesinės reabilitacijos mokymo programoms.

Projekte gali dalyvauti 21 m. ir vyresni dabartiniu metu neturintys darbo asmenys su protine, psichine, fizine ir kompleksine negalia.

Mokymo programų vidutinė trukmė yra 6 mėnesiai, į užsiėmimus projekto dalyviai bus vežiojami mikroautobusu. Užsiėmimai vyks 6 valandas per dieną, nuo 10.00 val iki 17.00 val. Pietų metu nemokamas maitinimas. Dalyvaujant projekte suteikiama galimybė gauti reikiamą kvalifikaciją liūdijantį pažymėjimą, atlikti praktiką Trakų rajono įmonėse,  reali pagalba įsidarbinat.

Susidomėjusius prašome kreiptis tiesiogiai į VšĮ Trakų neįgaliųjų užimtumo centrą adresu Vilniaus 15b, Trakai. Galite skambinti telefonu  8 528 56-250.

                                                                        


Įteikti mokymų baigimo pažymėjimai

Trakų miesto partnerystės tarp miestų komitetas „Trakų partnerystė“ nuo 2012 m. vasario 14 d. įgyvendina projektą „Tėvų globos netekusių vaikų praktinis profesinis orientavimas-konstruktyvi projekcija į sėkmingą profesinę karjerą“.

Trakų neįgaliųjų užimtumo centre prisiglaudęs projektas labai artimas jame dalyvaujantiems paaugliams – Lentvario vaikų globos namų auklėtiniams. Galime pasidžiaugti, kad š.m. balandžio 11 dieną buvo įteikti pirmieji mokymų baigimo pažymėjimai pirmiesiems 16 projekto dalyvių. Iškilmingai pažymėjimus įteikė „Trakų partnerystės“ komiteto nariai: Pirmininkė Asta Kandratavičienė, prof. Z. Ramanauskas, sociologijos mokslų daktaras V.Januškevičius ir Trakų rajono sav. Administracijos direktorės pavaduotojas A. Rimkus, Projekto vadovas Juozas Norinkevičius.

8 mėnesių trukmės mokymų metu 4 mėnesius jaunuoliai buvo konsultuojami,  motyvuojami, įgijo bendrųjų kompetencijų, savarankiško gyvenimo įgūdžių, kompiuterinio raštingumo, verslumo bei profesinių - darbo įgūdžių žinių, konsultuojami karjeros klausimais. Taip pat užsiėmimų metu jaunuoliai 4 mėnesius mokėsi praktinės darbinės veiklos. Merginos - Gėlių komponavimo, vaikinai - Medžio darbų mokymus.

Tačiau tuo projektas nesibaigia, kitą savaitę prasidės mokymai kitai grupei jaunuolių. Jaunuoliai bus motyvuojami, įgis bendrųjų kompetencijų, verslumo bei profesinių - darbo įgūdžių žinių, konsultuojami karjeros klausimais, taip bus skatinamas jaunuolių mokymasis bei įsitraukimas į darbo rinką. Užsiėminų metu jaunuoliai 4 mėnesius mokysis praktinės darbinės veiklos, turės galimybę pasirinkti vieną iš dviejų pasiūlytų darbinių veiklų: „Bitininkystės mokymų“ arba „Želdynų prižiūrėtojo mokymus“.


Trakuose viešėję europarlamentarai suvenyrus dovanoms pasigamino patys

Trakų neįgaliųjų užimtumo centre lankėsi Europos Parlamento darbo ir socialinių reikalų komiteto narių delegacija ir susipažino su gerąja patirtimi, kaip plėtojama projektinė veikla, kuriai buvo skirta Europos Sąjungos struktūrinių fondų parama.

Trakuose viešėjo Europos Palamento nariai: Alejandro Cercas(delegacijos vadovas), Vilija Blinkevičiūtė, Jean Lampert , politinis patarėjas James Royston, sekretoriato nariai Kaja Seweryn ir Pieter Rook, Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos Europos Sąjungos struktūrinės paramos departamento direktorė Nijolė Mackevičienė, juos lydintys asmenys. Šiame susitikime dalyvavo ir Trakų rajono savivaldybės administracijos direktorė Asta Kandratavičienė.

Svečius pasitikęs Trakų neįgaliųjų užimtumo centro direktorius Juozas Norinkevičius maloniai nustebino, iškart juos pakvietęs prie centro teritorijoje laikomų avilių. Įdomu, kad saulės spinduliuose bitės ramiai dūzgė, įjunkę į pavasarinius darbus, ir jų visai netrikdė  šalia atsiradęs žmonių bruzdesys. 

Direktorius europarlamentarams pasakojo, kad bitininkystė, gilinimasis į šį amatą – tai viena iš veiklos sričių, į kurią įsitraukia neįgalumą turintys žmonės ir  kuriems reikalinga profesinė reabilitacija. Tai yra, centre  neįgalieji įgyja reikiamų įgūdžių, išmoksta bitininkauti ir integravęsi į visuomenę, iš naujo suranda savo vietą gyvenime. Beje, sunkią traumą patyręs Ričardas Bajazitovas pagal šį projektą ne tik išmoko bitininko amato, bet ir įsidarbino Trakų neįgaliųjų užimtumo centre, kuriame bitininkystės paslapčių jau moko kitus.      

Trakų neįgaliųjų centre profesinės reabilitacijos teikimas neįgaliesiems toliau sėkmingai tęsiamas –  šiuo metu vykdomas naujas projektas, kuris suteikia realių galimybių po 6 mėnesių mokymų juos baigusiems įsidarbinti. Pagal pastarąją projektinę veiklą mokymus jau baigė grupė asmenų, įgijusių  medienos apdirbėjo bei interjero tvarkytojo kvalifikacijas. 

Europos Parlamento nariai aplankė medžio dirbtuves, bitininkystės padalinį, siuvyklėlę, susipažino su centre sudarytomis puikiomis sąlygomis neįgaliesiems mokytis, meistrauti, burtis į kolektyvą, jausti vienas  kito artumą ir nuoširdžią pagalbą.

Beje, europarlamentarų delegacija gyvai domėjosi, kaip darbo įgūdžių centre įgyja ir Lentvario globos namų auklėtiniai, kurie lankymosi metu liejo įvairiaformes žvakeles, o kai kurie jų, regis, visiškai prisijaukino ir bites. 

Paaugliai, dažnai kilę iš probleminių šeimų ar našlaičiai, centre atsirado neatsitiktinai. Jie aktyviai įsitraukė į pernai pradėtą projektą, kurį su Trakų neįgaliųjų užimtumo centru įgyvendina Trakų partnerystės tarp miestų komitetas „Trakų partnerystė“. Jaunuoliai keturis mėnesius lanko užsiėmimus pagal bitininkystės ir želdynų prižiūrėtojo programas.

Europarlementarų vizito metu laukė ir maloni staigmena. Kiekvienas svečias savomis rankomis pabandė susisukti medumi kvepiančią žvakelę. Kai kurie darbai, pasak centro direktoriaus  J.Norinkevičiaus, išėjo originalūs ir net verti patento. Pasigaminę žvakių  svečiai jas gavo dovanų parsivežti į Briuselį. O europarlamentarė V.Blinkevičiūtė gavo dovanų ir vienos centro lankytojos rankomis pagamintą ir su meile jai įteiktą spalvingą gėlę. 

Svečiai, išsamiai susipažinę su centro veikla, patys pameistravę, mielai įsigijo ir neįgaliųjų pagamintų suvenyrų, kurių įvairovė gali įtikti išrankiausiam pirkėjui. Delegacijos vadovas  Alejandro Cercas , V.Blinkevičiūtė,  kiti svečiai centro darbuotojams skyrė nuoširdžius apsiliepimus ne tik žodžiu, bet ir įrašė į svečių knygą.

Pokalbyje su centro darbuotojais svečiai džiaugėsi, kad mūsų šalyje yra šiuolaikiškai dirbanti įstaiga, kuri padeda likimo nuskriaustiems žmonėms atgauti gyvenimo džiaugsmą, vėl tapti reikalingiems ir naudingiems visuomenei, visavertiškai gyventi ir dirbti.